Spis treści
Dekryminalizacja posiadania narkotyków
W 2021 roku w Stanach Zjednoczonych zatwierdzona została ustawa o dekryminalizacji posiadania niewielkich ilości narkotyków, w tym metaamfetaminy, heroiny, kokainy oraz, prawdopodobnie najgorszego z nich – fentanylu. To właśnie on rozpowszechnił się w USA. Chociaż już wcześniej sytuacja była trudna, a do aresztowań za narkotyki dochodziło niemal każdego dnia, to teraz mówi się o prawdziwym koszmarze. To z kolei wiązało się z rosnącymi kosztami, a nowa ustawa miała je zwyczajnie obniżyć.
Ciekawy eksperyment postanowiono przeprowadzić w Oregonie. W trakcie trwania testów policjanci nie aresztowali za narkotyki, ale wystawiali mandat w wysokości 100 dolarów. Na jego odwrocie był podany bezpłatny numer telefonu. Zadzwonienie na infolinię miało zwalniać z opłaty i kończyło się wypuszczeniem osoby zatrzymanej. Problem w tym, że infolinia nie działała poprawnie i notorycznie trzeba było czekać w kolejce nawet do godziny. Funkcjonariusz w tym czasie nie mógł nigdzie odejść i musiał stać obok, nic nie mogąc w związku z tym zrobić.
Statystyki są bezlitosne. Osób uzależnionych od narkotyków przybywa. W Unii Europejskiej z powodu przedawkowania umiera ok. 7 tysięcy ludzi rocznie. W Stanach Zjednoczonych jest to ponad 70 tysięcy osób każdego roku.
Portland, czyli „miasto zombi” w USA, jest w najgorszej sytuacji. Tam problem bezdomności i ogólnodostępnych narkotyków osiągnął poziom krytyczny. Ludzie rozstawiają sobie namioty na ulicach, śpią wszędzie, gdzie się da, a także całe miasto traktują jak wielką toaletę.
Press Release: Crime Reduction Mission Yields Positive Results (Photo)
Link: https://t.co/QGpPVVbEGA pic.twitter.com/pIIrputKp9— Portland Police (@PortlandPolice) January 29, 2024
Coraz częściej mówi się o cofnięciu ustawy o dekryminalizacji posiadania niewielkich narkotyków z 2021 roku, ponieważ się nie sprawdziła. Sytuacja z każdym dniem robi się coraz gorsza.
Narkotyki w Unii Europejskiej
Chociaż w krajach Unii Europejskiej osób uzależnionych jest mniej, to sytuacja również nie napawa optymizmem. Narkotyki są ogólnodostępne, choć nielegalne (w większości). Często na ten fakt zwracają uwagę rodzice. Chociaż oni sami twierdzą, że nie mają pojęcia, skąd można wziąć substancje odurzające, takie jak marihuana czy kokaina, to uczniowie już nie mają z tym problemu.
Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii informuje, że fentanyl jest jednym z najpoważniejszych problemów. Jest to syntetyczny opioid będący obecnie najgroźniejszym narkotykiem w Stanach Zjednoczonych. Do śmiertelnego przedawkowania mogą prowadzić już 2 mg substancji (2/1000 grama). Tym samym jest aż 50-krotnie silniejszy od heroiny. Teraz do Europy z Nowego Jorku przewędrował również narkotyk o nazwie tranq drope, częściej określany jako zombie drug. Jest to połączenie środków przeciwbólowych i uspokajających dla zwierząt z heroiną i fentanylem.
Jak widać, zalegalizowanie twardych narkotyków niekoniecznie musi być rozwiązaniem związanych z nimi problemów. Na rynek trafiają coraz silniejsze substancje, które uzależniają szybciej i niszczą organizm oraz psychikę. Jak można skutecznie im przeciwdziałać?